Galeria

Zobacz fotorelację z drugiej konferencji TEDxTarnow:

Local or global

Druga konferencja TEDxTarnow odbędzie się 24 czerwca 2018 roku, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Rozpoczynamy o godz. 13:30 /rejestracja uczestników/, godz. 14:00 TEDxTarnow 2018 /część właściwa/, kończymy późną nocą /after party/. Motywem przewodnim tegorocznej lokalnej, tarnowskiej odsłony TEDx jest hasło LOCAL or GLOBAL. Podczas konferencji, naszym prelegentom postawione zostanie kluczowe pytanie: czy w obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej warto: tworzyć / pracować / działać / badać / inspirować / żyć / sprzedawać / kupować… lokalnie, czy też globalnie? Czy działania na rzecz lokalnych społeczności, wykluczają działania na rzecz globalnej społeczności, a może jedno jest uzupełnieniem drugiego? Ważnym zagadnieniem w kontekście Local or Global jest współczesny transfer wiedzy, bowiem to, co przekazywane lokalnie, często odpowiada na tworzące się problemy dotyczące danego regionu czy subregionu. Co więcej, działania lokalne wdrażane z tą samą amplitudą w innych lokalnych społecznościach, mogą w efekcie skali przyjąć statut globalnych. I odwrotnie, to co dzieje się globalnie, ma wpływ na małe społeczności – jednak pojawia się pytanie, czy jest to proces stały i czy zawsze działa to w ten sposób? Pytanie, na które chcemy także znaleźć odpowiedź brzmi: czy w tak małym mieście jak Tarnów, można mówić o globalnych kwestiach, w momencie, w którym miasto przeżywa kryzys spowodowany migracją młodych zdolnych ludzi do dużych ośrodków życiowych?

Prelegenci

Dawid Ostrowski

Dawid Ostrowski

Global Program Manager - Google Developers Experts
Pasjonat i propagator nowych technologii. Organizator i animator społeczności deweloperskich i startupowych. Absolwent III LO w Tarnowie i AGH w Krakowie. Rozwijał produkty IT zarówno w dużych firmach, jak i małych startupach, w Polsce, USA, Niemczech, Belgii i Holandii. Obecnie z biura w Zurichu kieruje zespołem odpowiedzialnym za globalny program Google Developers Experts - sieć ponad 600 ekspertów technologicznych, dzielących się swoim doświadczeniem z lokalnymi społecznościami na całym świecie.
Tytuł wystąpienia: Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie. Od lokalnej społeczności do globalnej widoczności.

Piotr Wojciech Durak

Piotr Wojciech Durak


Jestem nauczycielem akademickim, pisarzem i fotografem amatorem. Na co dzień nauczam języka polskiego w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie i gatunków dziennikarskich na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jestem autorem 5 książek i 2 albumów fotograficznych, a także kilkunastu wystaw foto w Polsce i na Ukrainie. Moją pasją jest odwiedzanie miejsc opuszczonych przez człowieka, zapomnianych, ze szczególnym uwzględnieniem zamkniętych kopalni. Martwe, opuszczone miejsca są dla mnie inspiracją do książek i wierszy.
Tytuł wystąpienia: Moda na śmierć i zniszczenie, czy próba ucieczki przed pędzącym światem? O miłośnikach i zasadach turystyki ekstremalnej. W wystąpieniu poruszę kwestie psychologiczne popularności nurtu zwanego urban exploration, omówię temat i pokażę w praktyce jak to wygląda i czy ma przyszłość.

Dessislava Boshnakova

Dessislava Boshnakova

Specjalistka od PR-u i komunikacji
Początkowo pracowała jako stewardesa, obecnie jest profesorem na Uniwersytecie New Bulgarian. Poza tym jest właścicielką wydawnictwa, trenerem w dziedzinie kreatywnośi i komunikacji, organizatorką TEDxSofia, uczestniczką Otwartego Projektu Tłumaczeniowego TED oraz wielu innych przedsięwzięć. Jej pasją jest kolekcjonowanie starych przedmiotów oraz odkrywanie historii i doświadczeń innych ludzi, z czego tworzy coś nowego - sekret kreatywnego myślenia.
Prelekcja Dessislavy ma tytuł: Have you ever tried Popara for breakfast?

Monika Górska

Monika Górska


Storytellingu uczy od zawsze. Najpierw jako wykładowca akademicki na Robert Schuman Institute of Journalism w Brukseli, UAM i SWPS, a teraz także w założonej przez nią Mistrzowskiej Szkole Storytellingu Biznesowego. Wie, jak w najkrótszym czasie przekazać maksimum praktycznej wiedzy. Bardzo lubi tę nutkę zaskoczenia, kiedy jej klienci piszą w mailach: „Moniko, ten storytelling naprawdę działa!”. Oprócz doświadczenia biznesowego jako jedyna na polskim rynku ma autentyczne przygotowanie merytoryczne, bo jest reżyserem i scenarzystą setki filmów, z ponad 26-letnim doświadczeniem i z cennymi nagrodami na festiwalach na całym świecie. Dlaczego to takie ważne? Bo dla niej storytelling to nie kilka prostych marketingowych schematów i historyjek, lecz przede wszystkim unikatowa umiejętność wydobywania na światło autentycznych, ludzkich historii i ich interesującego opowiadania. Zna się na tym najlepiej na świecie. Nazywają ją dr Story.
Tytuł wystąpienia: Jak opowiedzieć historię, by zmienić Historię. Największy Sekret Visual Storytellingu. Z wystąpienia Moniki nauczysz się jak krok po kroku, w prosty i przyjemny sposób, stworzyć opowieść filmową, która poruszy miliony ludzi, zaangażuje ich do działania, a może nawet zmieni świat.

Dorota Szczepan Jakubowska

Dorota Szczepan Jakubowska

Prezes Grupa TROP
Z zawodu psycholog, jestem trenerem i coachem, mediatorem, konsultantem. Pracuję, by godzić potrzeby rozwojowe pracowników z interesem organizacji, co moim zdaniem, jest możliwe. Pracuję z firmami każdej wielkości, wprowadzając w życie biznesowe autorskie (wypracowanie wspólnie z mężem) idee służące poprawie jakości życia w pracy, a jednocześnie jakości pracy, takie jak Współpraca oparta na empatii, Employability czyli rób to, w czym jesteś najlepszy, Kultura Pracy z Sensem, Nauka w działaniu i przez doświadczanie NDD©, Dobry stres, Dialog międzypokoleniowy. Od 22 lat kieruję Akademią TROP, szkoląc trenerów, coachów, mediatorów (ponad 4000 osób).
Tytuł wystąpienia: W poszukiwaniu stabilności. Współpraca oparta na empatii.

Michał Madura

Marek Kaczmarzyk

Marketing Manager Studia EDISONDA
Radiowiec, dziennikarz, organizator. Współpracował z instytucjami kultury, startupami, muzykami i studenckim radiem. Zna się zarówno na organizacji koncertów, tworzeniu radia, prowadzeniu imprezy oraz zajmowaniu się marketingiem i nowymi technologiami. Od 5 lat zajmuje się marketingiem w Studiu EDISONDA. Zdaniem Michała – w życiu najważniejsi są ludzie. Kropka.
Dlaczego warto się rozglądać? Wbrew pozorom nie będzie to prezentacja o bezpieczeństwie ruchu drogowego, a o ludziach. Żyjemy w globalnej wiosce, często wzorujemy się na światowych trendach. Przez to zapominamy o tych, którzy są obok – sąsiadach, lokalnych społecznościach. Gdzie szukać inspiracji i impulsu do działania? Jak okiełznać powszechne „niedasie”? Dlaczego warto działać w grupie? O tym opowiem podczas swojej prezentacji.

Marek Kaczmarzyk

Marek Kaczmarzyk

Nauczyciel akademicki, pisarz, popularyzator nauki
Biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Od roku 2000 kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski). Interesuje mnie przyszłość w każdym możliwym wymiarze. Teoria edukacji jest dla mnie niepełna jeśli nie uwzględnia niewiadomej jaką niesie jutro a 20 lat pracy jako czynny zawodowo nauczyciel dało mi pewność, że w przyszłości przydają się nawet najbardziej szalone pomysły i nietuzinkowe rozwiązania. Uważam, że dobra książka, kawa i towarzystwo bez trudu mogą zastąpić dalekie podróże. W tym konkretnym miejscu zawsze więcej jest ciekawych rzeczy niż można ogarnąć a przemieszczanie się zanim to nastąpi to tylko strata czasu.
Temat wystąpienia: LOKALNY MÓZG I UMYSŁ W GLOBALNYM OTOCZENIU. DLACZEGO CHCEMY WIĘCEJ NIŻ MOŻEMY CHCIEĆ? Nasze mózgi kreował dobór naturalny w środowisku o cechach odmiennych od wymagań współczesnego świata. Nieznajomi, duże zbiorowości i wymagania stawiane przez współczesne szkoły są dla nas tak obce jak środowisko marsjańskich pustyń. Ilu znajomych potrzebuje człowiek?

Wojciech Siryk

Wojciech SIryk

Dziennikarz, przedsiębiorca
Jako dziennikarz - twórca nowego polskiego programu podróżniczego „Ten Świat Jest Nasz”, autor ponad 200 wideo-wywiadów skupionych wokół tematyki ekonomicznej i biznesowej. Jako przedsiębiorca - twórca pierwszej w Polsce firmy wyspecjalizowanej w nagrywaniu reportaży ślubnych w technologii VR. W przestrzeni publicznej aktywny przede wszystkim jako dziennikarz - jego największym marzeniem jest stworzenie programu podróżniczego, który rozmachem, jakością i treścią przewyższy topowe produkcje największych polskich stacji telewizyjnych.
Tytuł wystąpienia - Ten Świat Jest Nasz.

Agenda

13:30 – 14:00

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

14:00 – 14:15
OTWARCIE TEDxTarnow /Icebreaker/
14:15 – 16:00

I SESJA

Marek Kaczmarzyk – Lokalny mózg i umysł w globalnym otoczeniu
Monika Górska – Jak opowiedzieć historię, by zmienić Historię. Największy Sekret Visual Storytellingu.
Dorota Jakubowska – W poszukiwaniu stabilności. Współpraca oparta na empatii.
TED Talk /Richard Lucas – TEDxKazimierz/
Performance – Spice Gears
Przerwa

16:30 – 18:15

II SESJA

Dessislava Boshnakova – Have you ever tried Popara for breakfast
Dawid Ostrowski – Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie. Od lokalnej społeczności do globalnej widoczności
Piotr Durak – Moda na śmierć i zniszczenie, czy próba ucieczki przed pędzącym światem?
TED Talk /Karola Stachowicz – TEDxKatowice/
Zespół Obvilion: Gabriela Nawój, Aleksandra Pikul, Krystian Karczewski
Przerwa

18:45 – 20:15

III SESJA

Michał Madura – Dlaczego warto się rozglądać?
Wojciech Siryk – Ten Świat Jest Nasz
TED Talk /Agnieszka Poliwka – Jeż TEDxTarnow/
Performance – Trio Jazzowe: Agata Łabno, Robert Wypasek, Michał Niedbała

20:15 – 20:30

ZAKOŃCZENIE TEDxTarnow & Afterparty

Idea

TEDx TARNOW

To pomysł na działanie w duchu TED, w naszym rodzinnym mieście – Tarnowie. Mieście w którym są ludzie skłonni do działań na rzecz rozwoju osobistego oraz dalej idącego rozwoju lokalnych społeczności. Chcemy, by inspiracje które przyjdą do naszego miasta z zewnątrz, przemieniły się w czyny. Wiemy, że miasto ma potencjał, a jego potencjałem zawsze byli, są i będą ludzie!

TEDx

(x = niezależnie organizowane wydarzenie TED)
W duchu „idei wartych propagowania” w ramach organizacji TED stworzono markę TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. Chcemy by konferencja inspirowała ludzi do działań zarówno na polu propagowania nauki, jak również do zmiany otaczającej nas rzeczywistości, takiej chociażby jak społeczności lokalne.

TED

TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami wartymi propagowania /ang ideas worth spreading/. Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii /USA/. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które zmieniają świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com

Team

Rafał Urbaś

Rafał Urbaś

Od 1998 roku związany z radiem oraz kolejno od 2005 z sektorem organizacji pozarządowych. Pochodzi z Tarnowa do którego powrócił po studiach w Lublinie. Kanonista, magister administracji. Obecnie przedsiębiorca zaangażowany w rozwój nowych technologii. Pomysłodawca oraz główny organizator TEDxTarnow.

Jakub Słowik

Społecznik, pracujący zawodowo na rzecz osób przewlekle psychicznie chorych oraz społeczności senioralnych. Mocno zaangażowany w sektor organizacji pozarządowych. Niepoprawny idealista i straszny gaduła. Konstruktywnie zarządza chaosem – swoim i innych. Pomysłodawca oraz główny współorganizator TEDxTarnow.

Jakub Słowik
Agnieszka Poliwka-Jeż

Agnieszka Poliwka-Jeż

Trenerka biznesu i animatorka kultury. Współtwórczyni projektu Tarnowska Liga Debatancka. Wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Twórczyni programu stypendialnego pn. Fundusz Stypendialny „Otwieramy Horyzonty”. Od wielu lat koordynatorka różnych projektów: międzypokoleniowych, edukacyjnych i kulturalnych. W zespole zajmuje się pozyskiwaniem funduszy (fundraising) i przygotowywaniem do wystąpień mówców.

Mirosław Kapałka

Programista rozpoczynający swoją przygodę od Atari 65 XE w wieku 10 lat. W latach 1993-2004 szczypiornista oraz reprezentant Tarnowa, Małopolski oraz Polski w piłce ręcznej. Absolwent WSIiZ w Rzeszowie, kierunków multimedialne systemy globalne oraz systemy i sieci komputerowe. Pasjonata nowych technologii, a zawodowo – właściciel firmy związanej ze światem aplikacji mobilnych.

Mirosław Kapałka
Barbara Wołowicz-Guzik

Barbara Wołowicz-Guzik

Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Opolskim. Na co dzień stara się zarazić miłością do nauki języka angielskiego dzieci ze szkoły podstawowej w Tarnowie. Lubi przebywać wśród osób twórczych, otwartych na świat, chętnych do poznawania nowych rzeczy, dlatego wstąpiła do grona TEDowiczów. Każdą wolną chwilę przeznacza na tłumaczenie prelekcji TED z języka angielskiego na polski. W zespole TEDxTarnow odpowiedzialna za tłumaczenia oraz wolontariuszy.

Daniel Cholewiak

Społecznik, zaangażowany w sprawy lokalne, radny osiedla Strusina, członek założyciel Stowarzyszenia Anioł Struś – Inicjatywa Miejska. Zwolennik działania, przeciwnik ograniczeń i nonsensu w życiu codziennym. Racjonalny marzyciel, doskonały słuchacz. Zawodowo obeznany z prawie każdą branżą. Szczęśliwie znajduje się zawsze tam, gdzie dzieje się coś ciekawego.

Daniel Cholewiak

Partnerzy strategiczni

Partnerzy Organizacyjni

Kontakt

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: office@tedxtarnow.com