TEDxYouth@Tarnow

TEDx to lokalna wersja konferencji TED. Do tej pory w Tarnowie odbyły się trzy edycje TEDxTarnow, ale po raz pierwszy będziemy mieli okazję uczestniczyć w wersji Youth – organizowanej przez młodzież i dedykowanej lokalnej młodzieży!

Inicjatywa konferencji TEDx to przede wszystkim propagowanie wartościowych idei, pomysłów czy postaw moralnych. Trzon każdego z tych wydarzeń to prelekcje o wcześniej określonej tematyce,  prowadzone przez profesjonalistów w danej dziedzinie.

W przypadku inicjatywy TEDxYouth@Tarnow, tematykę wystąpień 9 prelegentów cechuje spora różnorodność – poruszone zostaną zagadnienia z zakresu działalności społecznej i aktywistycznej, edukacji, podróży, rozrywki, biznesu ale również ekologii i szeroko rozumianych międzyludzkich relacji.

Temat przewodni brzmi ,,Possibilities are always”. Wszystkie prelekcje na wydarzeniu będą oscylowały wokół tego tematu, do którego zainspirowało nas zjawisko tzw. czekania na okazję – gdy ludzie, aby coś wprowadzić w swoje życie, czy to zdrową dietę, założenie swojego własnego biznesu, bardziej ekologiczny styl życia, czekają często na okazję: od poniedziałku, od pierwszego stycznia… Chcemy pokazać, że mogą to zrobić w każdym momencie. Nie warto jest czekać, lepiej zacząć działać, bo możliwości są zawsze! Dla samych organizatorów jest to również możliwość tworzenia unikalnego wydarzenia mającego jednocześnie lokalny i globalny charakter.

Prelegenci

Martyna Zastawna

Martyna Zastawna

Dlaczego warto się buntować?

Propagatorka idei zero waste i odpowiedzialności społecznej w biznesie. Założycielka WoshWosh (pierwszej na świecie firmy odnawiającej obuwie), wykładowczyni społecznej odpowiedzialności biznesu oraz mentorka skupiająca się na aktywizacji kobiet. Ratuje ginące rzemiosło i pomaga chronić przed likwidacją zagrożone zakłady rzemieślnicze. Udowadnia, że od podstaw można zbudować unikatowy biznes oraz że nie tylko korporacje z wielkimi budżetami mogą działać społecznie. Miłośniczka filozofii, sztuki i estetyki w każdym calu.

Joanna Gościej-Lewińska

Joanna Gościej-Lewińska

Kwadrans o sztuce. Szczerość i udręki artystów zawieszonych w czasie

Urodzona w 1961 roku. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała pedagogikę i historię sztuki. Od roku 1986 prowadzi Galerię CENTRUM w Nowohuckim Centrum Kultury. Jest główną kuratorką Galerii Autorskich Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza oraz projektu wystawienniczego „Przestrzeń dla sztuki”. Współorganizowała ponad 900 wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów polskich i zagranicznych. Autorka i redaktorka katalogów, publikowała teksty i opracowania monograficzne, m.in. Mariana Kruczka, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy Gracza, Jerzego Wrońskiego, Paulina Wojtyny, Janiny Kraupe, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Otręby. Współtwórczyni Galerii GAP przy Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Nataniel Brożnowicz

Nataniel Brożnowicz

Jaką wartość ma praca za 0zł/h?

To 19 letni student, który działalność społeczną stawia na czołowym miejscu w swoim życiu. Jak wspomina, to właśnie pracy wolontariackiej mógł odpowiedzieć sobie na pytanie "kim jestem?", już na bardzo wczesnym etapie życia. Na co dzień Nataniel studiuje zarządzanie przedsiębiorstwem na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. To właśnie z własnym biznesem wiąże swoją przyszłość. Swój wolny czas Nataniel poświęca na niskobudżetowych podróżach, biegach długodystansowych oraz spełnianiu marzeń. Podczas swojej prelekcji opowie on jak odnaleźć niezbędną wiedzę do odnalezienia kierunku swojego życia.

Piotr Pogon

Piotr Pogon

Zachwyt każdym oddechem

Zdobywca czterech szczytów z tzw. Korony Ziemi oraz laureatem nagrody National Geographic Traveler w kat. "Wyczyn Roku 2011" za zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Południowej - Aconcaqua jako przewodnik niewidomego. Polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych. Maratończyk, biegacz charytatywny, triathlonista, konsultant społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Jako pierwszy człowiek bez płuca ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman Triathlon. Dla Piotra Pogona jedno życie to za mało. Jego historia daje potężnego kopa by żyć i tym życiem się cieszyć. Nawet do bólu - co w książce ,,Umarłem cztery razy” podkreśla autorka Julia Lechowicz, która zainspirowana życiem Piotra zapisała o nim książkę.

Izabela Chyłka

Iza Chyłek

My, myself, and I
Krakowska animatorka kultury, trendsetterka, aktywistka w zakresie poprawyjakości życia kulturalno-społecznego mieszkańców Krakowa. Konsultantka Programu Strategicznego Promocji Miasta Krakowa. Współpracowała z największymi festiwalami w mieście: Sacrum Profanum, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Muzyki Filmowej, Etiuda i Anima, Kroki, Boska Komedia, Materia Prima, Netia Off Camera, Krakowskim Biurem Festiwalowym, a także Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydziałem Promocji i Turystyki Miasta Krakowa i Departamentem Marki Małopolska. Właścicielka kawiarni Pauza In Garden, klubu Pasaż, managerka Samo Ż, pomysłodawczyni i współtwórczyni targów mody niezależnej Kiermash. Rowerzystka i pomysłodawczyni 9 stojaków rowerowych inspirowanych pismem S. Wyspiańskiego. Zorganizowała już ponad 1500 wystaw, 3200 spotkań, miejsca przez nią prowadzone odwiedziło ponad 450 000 osób! Od 2018 managing partner w klubie HEVRE. Ambasadorka programu "Kobieta Krakowa", twarz OEES 2019.

Michał Dąbrowski

Michał Dąbrowski

Czy człowiek może stać się najlepszym przyjacielem psa?

Od 10 lat jest instruktorem szkolenia psów i konsultantem behawioralnym. W tym roku napisał pierwszą książkę o mądrym wychowaniu psów „Trener twojego psa”. Na co dzień pomaga zrozumieć psy ich właścicielom i rozwiązywać problemy behawioralne czworonogów. Poza pracą ze zwierzętami studiuje aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie. Podróżnik z zamiłowania. Na swoim rowerze przejechał Wyspy Owcze i zdobył Kaukaz. Jego misją jest poszerzenie świadomości właścicieli psów w Polsce i na Świecie.

Maria Dydycz

Marysia Dydycz

Nie dasz rady tego wszystkiego połączyć. Nie?... A jednak.

20-letnia studentka utalentowana żeglarka od dziecka związana z wodą, sportem, podróżami, muzyką i teatrem. Żeglarka, która w ciągu kilku ostatnich lat przepłynęła ponad 60 tysięcy mil morskich. Jako najmłodsza Polka dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn. Mając 17 lat uczestniczyła w 2,5 miesięcznej wyprawie szlakiem sir Ernesta Shackletona na Georgię Południową, Orkady Południowe, Wyspę Słoniową i Antarktydę. Odwiedziła każdy ocean oraz kontynent. W zeszłym roku opłynęła kulę ziemską podczas Rejsu Niepodległości uczestnicząc w całym przedsięwzięciu, podczas którego pełniła funkcję Ambasadora rejsu. Opisuje na swojej stronie trudności związane z podróżami, w których uczestniczy jak i pokazuje wyjątkowe miejsca, gdzie czasami można się dostać tylko drogą morską. A to wszystko w połączeniu z „normalnym” życiem: rodziną, z pracą, ze szkołą, z fotografią i kilkoma innymi rzeczami. Stara się uświadomić ludziom, że da się to wszystko połączyć, jeżeli się tylko chce i wkłada się w to ogrom pracy. Wtedy możliwości są zawsze.

Oskar Król

Oskar Król

Czasem szczęście to za mało, a reguły są dla słabych

Od 7 lat realizuje projekty społeczne na terenie Polski, Niemiec oraz kampanie wyborcze, prowadzę NGOsy, realizuję eventy oraz kampanie społeczne w różnych miejscach kraju. Na co dzień pracuję w agencji marketingowej i wraz z nią tworzy kampanie reklamowe oraz co najważniejsze zajmuje się również doradztwem finansowym i jeżdżąc po Polsce pomagam wielu ludziom. Życie na 360°.

Agenda

12:00 – 12:45

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

POWITALNA KAWA

13:00 – 13:20

OTWARCIE TEDxYouth@Tarnow 

Icebreaker

13:20 – 15:20

SESJA 1

Nataniel Brożnowicz
Jaką wartość ma praca za 0zł/h?

Łukasz Górecki
Człowiek jako wartość

Martyna Zastawna
Dlaczego warto się buntować?

TED Talk – zapowiada Kuba Słowik

Koncert: Nieprzyjaciele

15:20 – 15:50

Przerwa

15:50 – 17:40

Sesja 2

Michał Dąbrowski
Czy człowiek może stać się najlepszym przyjacielem psa?

Iza Chyłek
My, myself, and I

Marysia Dydycz
„Nie dasz rady tego wszystkiego połączyć.”
„Nie?… A jednak.”

TED Talk – zapowiada Ewa Łączyńska-Widz

Koncert: Szpetni

17:40 – 18:00

Przerwa

18:00 – 20:00

Sesja 3

Oskar Król
Czasem szczęście to za mało, a reguły są dla słabych

Joanna Gościej-Lewińska
Kwadrans o sztuce. Szczerość i udręki artystów zawieszonych w czasie

Piotr Pogon
Zachwyt każdym oddechem

TED Talk  – zapowiada Rafał Urbaś

Zakończenie TEDxYouth@Tarnow

Afterparty

Idea

TEDx YOUTH@TARNOW

Obecnie również te wersje konferencji TEDx stają się coraz popularniejsze na całym świecie. W nazwie cząstka Youth znajduje się nie bez powodu. Wydarzenie organizowane jest przez młodzież oraz lokalnej młodzieży dedykowane. Tematyka prelekcji jest bardzo podobna jak na regularnej konferencji TEDx, ale skupia się przede wszystkim na sprawach ważnych i interesujących dla młodego człowieka. 

TEDx TARNOW

To pomysł na działanie w duchu TED, w naszym rodzinnym mieście – Tarnowie. Mieście w którym są ludzie skłonni do działań na rzecz rozwoju osobistego oraz dalej idącego rozwoju lokalnych społeczności. Chcemy, by inspiracje które przyjdą do naszego miasta z zewnątrz, przemieniły się w czyny. Wiemy, że miasto ma potencjał, a jego potencjałem zawsze byli, są i będą ludzie!

TEDx

(x = niezależnie organizowane wydarzenie TED)
W duchu „idei wartych propagowania” w ramach organizacji TED stworzono markę TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. Chcemy by konferencja inspirowała ludzi do działań zarówno na polu propagowania nauki, jak również do zmiany otaczającej nas rzeczywistości, takiej chociażby jak społeczności lokalne.

TED

TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami wartymi propagowania /ang ideas worth spreading/. Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii /USA/. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które zmieniają świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com

Team

Gabriela Kordyś

Gabriela Kordyś

Hobbystycznie uczęszcza do Trzeciego Liceum w Tarnowie. Ma zawsze mało czasu i dużo na głowie. W wolnym czasie lubi zasnąć nad dobrą książka. Od małego szlifuje umiejętność grania na gitarze w szkole muzycznej. Lubi czasami pogłaskać psa i zjeść garść orzechów. Jeśli chcesz się z nią spotkać, wpisz się do kalendarza na następny rok.

Pomysłodawczyni i główna organizatorka TEDxYouth@Tarnow.

Maria Grzyb

Na co dzień chodzi do tarnowskiego liceum. Ninja planowania i organizacji, żaden drobiazg jej nie umknie. Domowy mistrz kuchni tajskiej i przyrządzania omletów. Pasjonatka yogi, jazdy na rowerze i długich wycieczek górskich.

Pomysłodawczyni i główna organizatorka TEDxYouth@Tarnow.

Maria Grzyb

Igor Lach

W zespole pełni funkcję projektanta grafik.

Zuzanna Marta

Uczęszcza do tarnowskiego liceum. Pasjonuje ją biologia, ekologia i natura. Kocha przygotowywać roślinne potrawy, jednak na co dzień brakuje jej czasu żeby eksperymentować w kuchni. Marzy o adopcji zwierzaka i podróży do USA. W zespole odpowiada za przygotowanie wolontariuszy.

Weronika Rybus

Uczennica tarnowskiego liceum. Interesuje ją psychologia, a każdą wolną chwilę poświęca przyjaciołom i górskim wycieczkom. Jest też harcerką, co nie przeszkadza jej w byciu fanką ciężkiej muzyki. W zespole odpowiada za przygotowanie wolontariuszy.

Partnerzy

hotel Tarnovia
zdrowy projekt
impuls rozwoju
najmniejsza scena świata
CSM Małopolska
STARnowa
mix grafik
ministerstwo sprawiedliwosci fundusz sprawiedliwosci
agifa technika kawy
BWA
Tarnów
pers
polskie jagody
sofa
alegoria
tucana

Kontakt

Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: tedxyouthtarnow@gmail.com