TEDxYouth@Tarnow

W pracy z młodymi ludźmi zauważyliśmy, że wielu z nich zwłaszcza w okresie przejściowym między liceum, a studiami, często pod presją otoczenianie ma pomysłu na to, co chcieliby robić w życiu. Z braku innych pomysłów wybierają utarte drogi, wzorce kariery. Wychodząc temu problemowi naprzeciw, zdecydowaliśmy się na hasło przewodnie konferencji:

Alternatywa

Wyjdziemy poza schemat, będziemy poszukiwać nowych rozwiązań i wzajemnie się inspirować

Prelegenci

Krzysztof Parocki

Krzysiek Parocki

Gap Year - czy przerwa w nauce może dać więcej niż studia?

Po maturze w 2020 roku zdecydował się na gap year - roczną przerwę między szkołą a studiami. Pokazuje alternatywne sposoby organizacji życia oraz wiele dróg osiągnięcia zamierzonego celu. Uważa, że każda rzecz jakiej się podejmujemy - studia, praca czy inne inicjatywy - to narzędzia do kształtowania siebie i powinnismy pozwolić sobie na wolność wyboru. Prowadzi kanał na youtube "Gap Year Project", na którym dzieli się wiedzą na temat efektywnej samodzielnej nauki. Pracuje jako redaktor anglojęzycznych analiz inwestycyjnych oraz prywatnie jako filmowiec freelancer. Prowadzi webinary i prelekcje na temat mądrego uczenia się, a w 2021 zaczyna studia w Danii na kierunku Data Science. Jego marzeniem jest podróżowanie jako cyfrowy nomada - przejechał w miesiąc Europę pociągiem, wyruszył na samotną podróż autem po Tyrolu, a także uczestniczył w trekkingu w Himalajach. Pasjonuje się kręceniem filmów - realizował zarówno projekty komercyjne, pracując na planach firm takich jak Rossman czy Xiaomi, jak i prywatne na swoim kanale.

Iga Czubak

Iga Czubak

Do czego prowadzi alternatywna droga?

Założycielka i CEO firmy Planteris, będącej właścicielem marki Roślinny Qurczak. Magister neurokognitywistyki zafascynowana branżą spożywczą. Promuje naukowe podejście do spraw tak podstawowych jak jedzenie, umożliwiające stworzenie bardziej zrównoważonego systemu produkcji żywności. Autorka unikalnej na skalę światową technologii produkcji roślinnego mięsa drobiowego, znalazła się na liście 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie, finalistka XII edycji konkursu Businesswoman Roku, obecna w zestawieniu Polskich Innowatorów 2021. Roślinny Qurczak był zwycięzcą plebiscytu Soczewki Focusa dla najciekawszych polskich innowacji w kategorii Ekologia oraz znalazł się na liście najlepszych startupów foodtechowych na świecie Foodtech 500.

Dawid Piątkowski

Dawid Piątkowski

Autor 13-stu książek rozwoju duchowego, sportowego i biznesowego. Filantrop, inwestor, deweloper, mentor i anioł biznesu. Ponad 20-sto krotny medalista mistrzostw Polski w tenisie. Zwiedził 55 krajów, a w zeszłym roku odbył upragnioną podróż dookoła świata. Obserwowany łącznie przez niemal 500 tys. osób na platformach społecznościowych. Człowiek wielu talentów, który udowadnia, że niemożliwe nie istnieje.

Jana Shostak

Jana Shostak

Artystka, która od 2020 została aktywistką. Realistka, która żąda niemożliwego. Na codzień używa feminatywów. Wierzy w skuteczność sztuki, solidarność, siłę współpracy w kulturze. Doktorantka na UAP. Od 2016 roku świadomie używa mediów masowego przekazu jako platformy do rozpowszechnienia swoich działań ze sfery sztuki/aktywizmu. Codziennie o 18:00 (do końca rewolucji i o jeden dzień dłużej) współtworzy pomnik czasowy minuta krzyku dla Białorusi. Współreżyserka filmu „Miss Polonii" (prod. WFDiF, współreż.Jakub Jasiukiewicz). Reprezentuje obywatelską inicjatywę wsparcia represjonowanych nowaków/czek z Białorusi z powodów politycznych „Partyzanka".

Jarosław Juszkiewicz

Jarosław Juszkiewicz

Cztery słowa, które zmieniły moje życie

Dziennikarz radiowy, lektor i youtuber, polski głos systemu nawigacji Google Maps. Autor audycji popularno-naukowych i dokumentalnych, a także seansów dla Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W 2020 roku jego głos w aplikacji Google Maps został zastąpiony przez system sztucznej inteligencji, lecz po protestach użytkowników firma zdecydowała się powrócić do głosu ludzkiego. Słynną frazę wypowiadaną przez Jarka: „Kieruj się na południe” zna w Polsce niemal każdy.

Sebastian Peret

Sebastian Peret

Możesz stracić wszystko co masz. Co masz do stracenia?

Prowadzi Fundację Młodych Liderów, która w ciągu 7 lat działalności zrealizowała 130 projektów społecznych. Wśród nich są Maturalni, która w dobie pandemii pomogła przygotować się do matury 16% uczniów w Polsce, za co została uznana najlepszym edukacyjnym projektem w kraju. Sebastian jest także twórcą największej trasy Kina Samochodowego w Polsce oraz koordynatorem Festiwalu Youthest, który za każdym razem gromadzi kilka tysięcy uczestników. Sebastian jest także fundraiserem. Tylko w tym roku pozyskał ponad 120 różnego rodzaju dotacji dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.

Rusłana Krzemińska

Rusłana Krzemińska

Make it in China - coraz mniej Daleki Wschód

Ekspert ds. Bliskiego Wschodu i współczesnych Chin. Przedstawiciel Gabinetu Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP. Analityk branż energetycznej i cyfrowej, w szczególności tej poświęconej sztucznej inteligencji. Były doradca Pełnomocnika Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych. Moderator konsultacji społecznych dotyczących strategicznych projektów infrastrukturalnych i energetycznych (w tym tych związanych z planowaną elektrownią jądrową w Polsce). Ukończyła MBA z specjalnością energetyka i górnictwo, filozofię kognitywną, broniąc pracy nt. programowania maszyn myślących oraz stosunki międzynarodowe z specjalnością gospodarka i prawo Chin współczesnych. Posługuje się językami arabskim i chińskim. Wierzy w dyplomację gospodarczą, ceni rozsądek, szanuje wiedzę.

Angelika Kwaśny

Angelika Kwaśny

Absolwentka Szkoły Muzycznej II Stopnia w Legnicy w klasie oboju. Studentka II roku studiów magisterskich w zakresie muzykoterapii, a także III roku studiów licencjackich w zakresie edukacji muzycznej oraz prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalnych w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2019 roku Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Muzykoterapii. W 2020 roku objęła stanowisko Wiceprzewodniczącej Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Edukacji Muzycznej. W 2020 roku obroniła pracę licencjacką zatytułowaną „Muzyka i muzykoterapia w rehabilitacji dzieci z wadą słuchu”, która umożliwiła jej zgłębienie wiedzy na temat surdomuzykoterapii oraz innych metod i technik wykorzystywanych w rehabilitacji osób z uszkodzonym słuchem. Przyszłość zawodową wiąże z syntezą muzykoterapii i edukacji. Od 2021 jest współautorką profilu na Instagramie @dwie_muzy, na którym pojawiają się treści przybliżające obserwatorom muzykę i muzykoterapię. Współautorka artykułu zatytułowanego „Improwizacja-muzykoterapeuta a kompozytor”.

Julia Kaffka

Julia Kaffka

Czy każdy może zostać aktywistą i dlaczego tak

20-letnia aktywistka z małego miasta, która znalazła się na liście 25 under 25 Forbesa. Jest nazywana Kapitan Marvel naszej niefilmowej rzeczywistości, bo wierzy w potęgę siły sprawczej tkwiącej w ludziach i stara się pokazywać, że każdy - bez peleryny i supermocy - może zostać bohaterem. Jest związaną z fundacją Zwolnieni z Teorii nonkonformistką, która nie boi się przekuwać nawet najbardziej śmiałych idei w otaczającą nas rzeczywistość. W klasie maturalnej podjęła szalone wyzwanie i współzałożyła pierwszą polską organizację, która zajęła się walką z ubóstwem menstruacyjnym. Wszystko po to, by tworzyć lepsze jutro.

Patryk Szlicht

Patryk Szlicht

Po drugiej stronie strachu

Trener mentalny, mówca inspiracyjny, autor sześciu książek z zakresu samodoskonalenia. Stworzył uniwersalną metodę Mental Mastery. Współpracuje przede wszystkim ze sportowcami podczas indywidualnych treningów mentalnych. Swoim podopiecznym zaszczepia takie wartości jak: profesjonalizm i samoświadomość. Prowadzi również swoje autorskie szkolenia z zakresu psychologii. Inspiruje, motywuje i dzieli się praktyczną wiedzą, która pozwala dokonywać trwałych zmian. W swojej piłkarskiej karierze był testowany przez Bayern Monachium oraz współpracował z firmą Adidas. Jego barwne, piłkarskie doświadczenia sprawiły, że objął stanowisko eksperta ds marketingu w Fundacji Polish Soccer Skills, czyli największym i najbardziej innowacyjnym programie rozwjającym młode talenty piłkarskie w Polsce.

Eduard Bukata

Eduard Bukata

Aktywista nieformalnej grupy "Białorusini w Krakowie" oraz członek zarządu Fundacji im. Emeryka Hutten-Czapskiego, pomagającej Białorusinom, zmuszonym do opuszczenia kraju z powodów politycznych. "Białorusini w Krakowie" organizują zbiórki pieniędzy, za które kupują tym osobom artykuły pierwszej potrzeby, pomagają z opłatą mieszkania, wspierają w procesie ubiegania się o ochronę międzynarodową oraz oferują darmowe kursy języka polskiego, żeby te osoby mogły zaadaptować się w Polsce. Student III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ), były przewodniczący Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ oraz autor podcastu "Poza murem - o Białorusi inaczej". Głównym zainteresowaniem badawczym jest działalność diaspory białoruskiej w kontekście kryzysu politycznego na Białorusi.

Anna Gąciarz

Anna Gąciarz

Flecistka, absolwentka studiów I stopnia w zakresie muzykoterapii w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2019 roku wiceprzewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Muzykoterapii oraz od 2020 wiceprzewodnicząca Koła Artystyczno-Naukowego Instrumentów Dętych Drewnianych. Absolwentka ZSM im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie, obecnie studentka III roku instrumentalistyki w zakresie gry na flecie poprzecznym oraz uczennica PSM im. Ryszarda Bukowskiego w klasie śpiewu solowego. Współautorka profilu na Instagramie @dwie_muzy, na którym pojawiają się treści przybliżające obserwatorom muzykoterapię. Flecistka w zespole La rosa art, współpracująca z Orkiestrą Jednego Serca Jednego Ducha oraz Orkiestrą Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dzięki pracy dyplomowej „Profilaktyka muzyczna w okresie prenatalnym” zgłębiła wiedzę z tego obszaru muzykoterapii, czym dzieli się podczas wykładów i warsztatów z kobietami w ciąży.

Łukasz Polikowski

Łukasz Polikowski

Absolwent psychologii na warszawskiej SWPS. Na trzecim roku studiów (2012 rok) został współzałożycielem firmy badawczo-projektowej Workplace Solutions, która była pionierem analiz środowiska pracy dużych korporacji na polskim rynku. Wykłada na Warszawskiej UTH psychologię biznesu. Od 2017 roku prowadzi kanał Człowiek Absurdalny, na którym realizuje twórczo swoje połączone pasje do psychologii, filozofii, filmu i literatury. Kanał jest obecnie jednym z największych na polskim YouTube w dziedzinie psychologii, mając aż 220 tys. subskrybujących. W wolnym czasie pracuje właśnie nad swoją pierwszą powieścią.

Agenda

11:45 – 12:30

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW, POWITALNA KAWA

12:30 – 12:50

OTWARCIE TEDxYouth@Tarnow 

Icebreaker

12:50 – 14:30

SESJA 1

Patryk SzlichtPo drugiej stronie strachu

Krzysiek Parocki – Gap Year – czy przerwa w nauce może dać więcej niż studia?

Julia Kaffka – Czy każdy może zostać aktywistą i dlaczego tak

Iga Czubak –  Do czego prowadzi alternatywna droga?

Pokaz tańca – grupa MIKATAN

14:30 – 15:15

Przerwa lunchowa

15:15 – 17:20

SESJA 2

TED Talk – zapowiada Agnieszka Poliwka-Jeż

Rusłana KrzemińskaMake it in China – coraz mniej Daleki Wschód

Łukasz PolikowskiŻycie jako sztuka alternatyw

Eduard Bukata

Jana Shostak

Koncert – Michał Książek

17:20 – 17:40

Przerwa

17:40 – 20:00

SESJA 3

Otwarty Mikrofon

Dwie Muzy: Anna Gąciarz i Angelika Kwaśny

Sebastian PeretMożesz stracić wszystko co masz. Co masz do stracenia?

Dawid Piątkowski

Jarosław JuszkiewiczCztery słowa, które zmieniły moje życie

20:00             

Afterparty

Idea

TED

TED jest marką konferencji, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania”. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają na nich swoje pomysły, które są nagrywane i udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com.

TEDx

TEDx (x = niezależnie organizowane wydarzenie TED) – w ramach działalności TED stworzono markę TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED. Co roku organizowanych jest ich ponad 3000 na całym świecie!

TEDx TARNOW

TEDxTarnow to pomysł na działanie w duchu TED, w naszym rodzinnym mieście – Tarnowie. Mieście w którym są ludzie skłonni do działań na rzecz rozwoju osobistego oraz dalej idącego rozwoju lokalnych społeczności. Chcemy, by inspiracje które przyjdą do naszego miasta z zewnątrz, przemieniły się w czyny. Wiemy, że miasto ma potencjał, a jego potencjałem zawsze byli, są i będą ludzie!

TEDx YOUTH@TARNOW

TEDxYouth@Tarnow –  w nazwie cząstka Youth znajduje się nie bez powodu. Wydarzenie organizowane jest przez młodzież oraz lokalnej młodzieży dedykowane. Tematyka prelekcji jest bardzo podobna jak na regularnej konferencji TEDx, ale skupia się przede wszystkim na sprawach ważnych i interesujących młodego człowieka.

Team

Gabriela Kordyś

Gabriela Kordyś

W tym roku zaczyna studia na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Szkoły Muzycznej II Stopnia w klasie gitary. Uwielbia kreatywnie podchodzić do życia i poszukiwać w nim alternatywnych dróg. W przyszłości chciałaby koordynować i tworzyć duże eventy. Marzy o dalekich podróżach oraz autorskim podcaście.

Pomysłodawczyni i główna organizatorka TEDxYouth@Tarnow. W pracy nad wydarzeniem zajmuje się fundraisingiem, pozyskiwaniem i kontaktem z prelegentami, zespołami artystycznymi oraz procesem szkolenia wolontariuszy.

Maria Grzyb

W tym roku rozpoczyna studia na kierunku Zarządzanie na Akademii Leona Koźmińskiego. Ninja planowania i organizacji, żaden drobiazg jej nie umknie. Uwielbia być tam, gdzie akurat coś się dzieje. W wolnym czasie wsiada na rower i przemierza nim długie trasy. W przyszłości marzy o połączeniu kolarstwa z jej drugą pasją – krawiectwem i założeniu własnej marki z akcesoriami rowerowymi.

Pomysłodawczyni i główna organizatorka TEDxYouth@Tarnow. W zespole odpowiedzialna jest za rekrutację uczestników, kontakt z prelegentami, prowadzenie mediów społecznościowych oraz fundraising.

Maria Grzyb
Igor Lach

Igor Lach

Młody artysta z Tarnowa, zajmujący się przede wszystkim grafiką komputerową i fotografią. W jego pracach dominuje estetyka lat 90.

W zespole pełni funkcję projektanta grafik.

Dawid Mik

Partnerzy

hotel Tarnovia
impuls rozwoju
mix grafik
alegoria
CSM Małopolska
PFN
ministerstwo sprawiedliwosci fundusz sprawiedliwosci
agifa technika kawy
Sofa Pink
Tarnów
tucana
Gruszka i Pietruszka
Sady Wincenta
Koszulki art

Kontakt